VI. Faipari Szakmai Verseny a Soproni Egyetemen

VI. FAIPARI SZAKMAI VERSENY A SOPRONI EGYETEMEN

2015 óta immár hagyományosan rendezi meg a Soproni Egyetem Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kara Faipari Szakmai Versenyét!

A verseny és a bázisiskolákkal való együttműködés célja, hogy az egyetem hozzájáruljon a faipari technikumok és szakképző iskolák képzésének sikerességéhez, illetve, hogy a bázisiskolák bekapcsolódhassanak az intézményünk életébe. Fontosnak érezzük, hogy az iskolák és az egyetem közti együttműködést terjesszük ki a középiskolai diákokra és az egyetemi hallgatókra is. E célnak az eredménye az évente immár hagyományosan megrendezésre kerülő faipari szakmai verseny, ahol a középiskolák csapatai és az egyetem csapata mérik össze szakmai tudásukat elméleti és gyakorlati szinten egyaránt.

A versenyen 14 iskola tanulói vettek részt az ország minden részéből.

A versenyt Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium Erdőkért Felelős Helyettes Államtitkára nyitotta meg.

Köszöntőt mondott:
  • Dr. Farkas Ciprián Sopron Megyei Jogú Város polgármestere
  • Prof. Dr. Lakatos Ferenc a Soproni Egyetem rektorhelyettese
  • Prof. Dr. Magoss Endre a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar dékánja
  • Kováts Árpád a Soproni Kereskedelmi és Iparkamara titkára.

Az elméleti, valamint a támogató cégek által összeállított szóbeli feladatok után a verseny másnapján már gyakorlati próbatétel várt a résztvevőkre. Az idei asztalosipari verseny feladata – Tóth György tanüzemvezető javaslatára -, egy bár vagy kabinet szekrényke elkészítése volt.

A bútor megtervezésére a Faipari Mérnöki és Kreatívipari Kar Alkalmazott Művészeti Intézete kapott megbízást. Prof. Dr. Márkus Gábor belsőépítész, az Alkalmazott Művészeti Intézet egyetemi tanára a növendékeket arra kérte, hogy tömörfa tekintetében gondolkozhatnak egy sötétebb, vagy egy világosabb tónusú anyagban, a színfurnérok struktúrájának vonatkozásában pedig egy frízes, egy homogén és egy rajzos felületben, itt is mindegyiknél egy világosabb vagy egy sötétebb színállás-alternatívával. Ezek a tervek formatervek, ezért a csomópontok végleges műszaki megoldásainak meghatározása a Tanüzem kompetenciája volt. A feladat be lett illesztve a III. éves építőművészet BA szakos hallgatók félévi tervezési munkái közé, melyre érdemjegyet is kaptak a hallgatók. A konzultációk során a tervezést vezető tanár arra törekedett, hogy a hallgatók a saját, egyéni ötleteléseit tiszteletben tartva, minden létrejött kisbútor, funkcionális, formai és konstrukciós egységben, szintézisben legyen.

A Faipari Szakmai Versenyen nagyon gyorsan és eseménydúsan telt el a két versenynap. Idén is tartalmas, izgalmas, eredményes versenyt tudhatunk magunk mögött. Felemelő érzés volt látni, hogy a versenyző tanulók szakmailag milyen felkészülten és kreatívan oldották meg a feladatokat. Igazán kiemelkedő produktumok készültek, ezért a zsűrinek nem volt könnyű dolga.

1. helyezett: a Soproni Egyetem csapata

Végeredmény:

1. helyezett: Soproni Egyetem

2. helyezett: BKSzC Kaesz Gyula Faipari Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája

3. helyezett: Vas Megyei SzC Hefele Menyhért Szakképző Iskola

Különdíjak

Leitz-Hungária Kft. különdíja: Budapesti Komplex SZC Kozma Lajos Faipari és Kreatív Technikum

Soproni Kereskedelmi és Iparkamara különdíja: BKSzC Kaesz Gyula Faipari Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája

Vizer díj: Soproni Egyetem

A zsűri tagjai

A zsűri elnöke:

Tóth György a Faipari Tanüzem vezetője

A zsűri tagjai:

Baranyai Pál asztalosmester

Csercsics Antal a Csercsics Faipari Kft. tulajdonosa

Mátyás Csaba a Sárga Fagyöngy Bt. tulajdonosa

Sajtos Dániel faipari mérnökhallgató, EuroSkills 2021 harmadik helyezett

Szili József asztalosmester

A verseny kiemelt támogatói:
  • JAF-HOLZ Kft.
  • IKEA INDUSTRY SOPRON
  • SZOLVEGY KFT.

További támogatók:
  • Edelholz Faipari Kft.
  • Szalai Fafeldolgozó és Kereskedelmi Kft.
  • Leitz Hungária Szerszám Kft.
  • Roto Elzett Certa Kft.
  • Bakonyerdő Zrt.
  • Fabunio Magyar Fa- és Bútoripari Unió
  • Interfa Bútoripari Kft.
  • Lamello Kft.
  • Lenkei Bútorszerelvény Kft.
  • Sellaton Design Kft.
  • Sopron Megyei Jogú Város Kereskedelmi és Iparkamara