École Superieure du Bois - Nantes (Franciaország)

ERASMUS ösztöndíjjal Franciaországban – École Supérieure du Bois, Nantes

Tantárgy választás

A francia oktatás más rendszerű, mint a magyar. A tantervben „blokkok” vannak, a blokkokon belül pedig tantárgyak. Egyes tantárgyak (fontosságtól függően) 2, 4, 6 hétig tartanak, tehát a félév különböző heteiben, különböző tárgycsoportokat fogsz hallgatni. A tárgyválasztás során csak teljes blokk választható.

A tantervben 30 kredit körüli tantárgy szerepel. Ebből jó benyomást kelt, ha 20 kredit körül felveszel. (Idézem az ottani oktatásért felelős igazgatót: „Ez nem egy szupermarket, ahol válogatni lehet”). Itt valódi osztályok vannak, ahol a diákok együtt haladnak, az órarend fix, nincs áthallgatás az évfolyamok között. Céljuk az, hogy az időd nagy részét az iskolában töltsd, az osztálytársaid és tanáraid között (újra)szocializálódj.

Ha 20 kredit körüli tárgyat felveszel, ugyan sok órád lesz. Aki minden tárgyat hallgat (30 kredit), annak a hét 4 napján reggel 8-tól 18h-ig órája volt (az órák 80 percesek, minden szünetet megtartanak, + legalább 90 perc ebédszünet, de néha 2 h). És 1 nap amikor csak 12:30h-ig volt tanítás mindenkinek! Ebből vond le a te ~10 kreditnyi tárgyadat, azért az sem kevés. De a félév során sok a tanítási szünet, és az ünnepnap, úgyhogy így is marad idő megismerni az országot/régiót.

NAGYON ajánlott tárgy a külföldi diákoknak: nyelv – Interculturalité – filozófia: ezen belül választható egy második nyelv (általában kezdő szint, de ha igény van rá, van olyan nyelv amiből kicsit haladóbb is van). Az első nyelv, szakmai angol, de azt az infót kaptam, hogy ez sem túl nehéz. Ha nem tudsz egyáltalán angolul, akkor el lehet intézni, hogy egy másik nyelv haladó csoportjába kerülj pl. német (de nem örülnek neki).

Web konferencia

Ez az első hivatalos találkozó a fogadó intézménnyel! Főként arra szolgál, hogy megismerjék a jelöltet. A következő témák kerültek elő: beszélj magadról, eddigi tanulmányokról, miért szeretnél náluk tanulni, jártál-e már külföldön, töltöttél-e már hosszabb időt egyedül külföldön, milyen nyelveket beszélsz.

A kérdések, amikre itt választ kaphatsz: iskolával kapcsolatban, választott tantárgyakkal kapcsolatban, tárgyak előkövetelményei (nem biztos, hogy van rá válasz, de utána fognak nézni). Az iskola más nemzetközi kapcsolatai, ott tanuló külföldi diákok…

Az utazással, ottlakással kapcsolatos kérdéseidet ne itt tedd fel.

Kollégium

A városban létezik egy kollégiumi hálózat (www.cnous.fr), mert Nantes egy hatalmas egyetemi város. Nekem az iskola megszervezte, hogy legyen itt szállásom (francia kollégium = résidence universitaire). Jó állapotúak, kicsit drága: ~150-350€ között. (2012-ben 233,20€/hó – Résidence Universitaire Fresh Blanc). A kollégiumi férőhelyedet a tanulmányi szerződésben foglalt időre kötöd le, ha előbb el kell jönnöd, akkor is ki kell fizetned a teljes időre szóló bérleti díjat.

Diák igazolvány

Az egyetem kiállít egy ottani diákigazolványt.

Ha TGV-vel mész (vonat): nem fogadják el a nemzetközi diáki.-t, saját kedvezményre jogosító igazolványuk van (carte 12-25), amit előre interneten keresztül (www.voyages-sncf.com) meg tudsz venni. 2012-ben 50€, de bármilyen hihetetlen behozza az árát, egy Paris-Nantes oda vissza út alkalmával, ezen kívül is biztos, hogy használni fogod a TGV/TER vonatokat, mert olcsón és gyorsan lehet velük utazni.

A tömegközlekedésen a kedvezményhez a TAN irodában (Commerce megálló – városközpont 1es/2es villamos) kell igazolványt igényelni, utlevél/személyi. fénymásolata + igazolványkép kell hozzá + egy igénylő lap. A havi bérlet 2012-ben 32,20€/hó, nem olcsó, de enélkül szinte megoldhatatlan a közlekedés, mert az egyetem a város legszélén van (www.tan.fr). Több biciklibérlési lehetőség van, akár egész félévre pl. Vélo Campus Nantes, de ezt csak tapasztalt városi kerekezőknek ajánlom, a nagy forgalom miatt.

Egyéb hivatalos papírok/ügyek

Ha repülővel mész ne felejtsd el az útlevelet.

Szükséged lesz egy EU-s TAJ kártyára. Itthon el tudod intézni (ingyenes, franciául= carte européenne). Az egyetemen kérni fogják, a biztosítás miatt.

Szintén az egyetemen kötni kell egy balesetbiztosítást: 4€

A kollégiumi lakhatáshoz szintén biztosításra lesz szükséged: SMEBA biztosítót ajánlották 30€ Kaphatsz lakhatási támogatást, (csak akkor) ha nyitsz egy francia bankszámlát, és kitöltöd a www.caf.fr oldalon található űrlapot, és elküldöd nekik postán a személyazonosító papírod másolatával és a kollégium igazolásával, minél előbb intézd el, mert nagyon lassú az ügyintézés náluk.

Ezután levélben kérni fogják az anyakönyvi kivonatod másolatát (!!!), tehát legyen nálad. Így csökkentheted a bérleti díjadat ~42 €-val, ami nem rossz.

Segítség

Az egyetem kijelöl melléd egy segítő diákot, aki már az utazás szervezésétől kezdve, és a tantárgyválasztásban is segíthet neked. Várni fog, mikor Nantesba érkezel, segít eligazodni a hivatalos ügyek intézésében, és az egész félév során számíthatsz a segítségére tanulásban, programszervezésben, az iskolai életben egyaránt.

Vizsgák

A vizsgák már május elején elkezdődnek, főként írásbeli, nem nehezek, de jelezd a tanárnak, hogy külföldi diák vagy, lehet szótárat használni, és megértő lesz a nyelvi nehézségekkel kapcsolatban.

Van olyan tárgy, amit a féléves feladat és ZH alapján osztályozzák, ezekben is segítségedre lesznek a helyi diákok.

A legtöbb feladat csoport munka, a külföldi diákokat franciákkal rakják egy csoportba, a tárgy abszolválása egy prezentációval, vagy egy elkészített dokumentációval valósul meg.

Útikönyvre ne költs, a kollégiumban egy nagy csomag térképpel, programfüzettel várnak, és a helyi Office de toursme-ban szintén mindent megtalálsz ami érdekel (francia nyelven).

Helyi Erasmus egyetemista szervezet: Autour du Monde, vedd fel őket jó előre Facebookon, hogy jól informáltan érkezz meg Nantesba!

Sok sikert!

Bon courage!